0. óra | 7.45 - 8.25 |
1. óra | 8.30 - 9.15 |
2. óra | 9.30 - 10.15 |
3. óra | 10.30 - 11.15 |
4. óra | 11.25 - 12.10 |
5. óra | 12.20 - 13.05 |
6. óra | 13.15 - 14.00 |
7. óra | 14.15 - 15.00 |
8. óra | 15.15 - 16.00 |
Határtalanul 2016
HATÁRTALANUL
A felvidéki szabadsághősök nyomában
Iskolánk második alkalommal is megnyerte a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Határtalanul! pályázatát, amelynek keretében négynapos felvidéki kiránduláson vettek részt márciusban, a 7. osztályos tanulóink a Csillagösvény Utazási Iroda közreműködésével.
1.nap
Látogatást tettünk a füleki Mocsáry Lajos Alapiskolában, ahol a helyi diákok tartottak előadást nekünk városukról, és arról, hogy milyen magyar gyereknek lenni Szlovákiában. Az előzetes gyűjtőmunka alapján (PPT) bemutattuk városunkat.
Az iskola tornatermében a két iskola tanulói egy barátságos futballmérkőzés keretében folytatták az ismerkedést. Mérkőzés hangulatát a szurkolók fokozták.
Délután felkerestük a füleki néprajzi múzeumot, majd ezt követően a végvárak egyik legjelentősebbikét tekintettük meg: a füleki várat. A vármúzeumban érdeklődve hallgatták meg a vár történetét, legendáit. Ezután a gyerekek nagy örömmel fedezték fel a vár romjait a gyönyörű napsütésben. Itt kuruc verseket szavaltak diákjaink.
A helyi cserkészcsapot által használt és felújított Koháry-kúriába is ellátogattunk, ahol megismerkedtünk történetükkel és átadtuk saját készítésű ajándékainkat.
2.nap
Rozsnyói Fábry Zoltán Alapiskola és Szakközépiskolában tettünk látogatást. Az iskola diákjaival március 15. alkalmával közös ünnepséget szerveztünk. A mi diákjaink verbunkot táncolták el , ami nagy sikert aratott. Itt is saját készítésű ajándékokkal leptük meg a helyieket.
Rövid túrát tettünk az Unesco Világörökség részét képező Szilicei-fennsíkon, itt a Szilicei-jégbarlangot néztük meg. Bejárata egy hatalmas szakadéktöbörben nyílik, és az érdekessége, hogy a barlang alsó részét egész évben jégdíszítés borítja, amely a turisták számára kiépített lépcsőn haladva közelíthető. Szerencsére ismét jó időnk volt így kiélvezhettük a táj szépségeit.
Látogatást tettünk a Krasznahorkavárnál, amelynek tetőszerkezete sajnos 2012.-ben emberi mulasztás miatt leégett. A vár felújítás alatt áll ezért csak kívülről szemlélhettük meg. Elénekeltük a Krasznahorka büszke vára című dalt.
A következő megállóhely az Andrássy-mauzóleum volt, ami Gömör egyik legjelentősebb építészeti emléke. Sétát tettünk a mauzóleum kertjében, ahol az idegenvezető számos, a családhoz kapcsolódó érdekességet mondott el.
Fogalomkártyák segítségével csoportmunkában felidéztük II. Rákóczi Ferenc életének legfontosabb helyszíneit születésétől Kassáig.
Kassán megkoszorúztuk a II. Rákóczi Ferenc édesanyjának, Zrínyi Ilona és gróf Bercsényi Miklós generális szarkofágját, majd közösen elénekeltük a Himnuszt. Meglátogattuk a rodostói házat. Felkerestük Márai Sándor szülőházát, ahol megemlékeztünk az író munkásságáról.
3.nap
Alacsony Tátra csodálatos szerpentinjen eljutottunk Késmárkba. Itt megkoszorúzzuk II. Rákóczi Ferenc nevelőapjának, a kuruc vezérnek, Felső-Magyarország és Erdély fejedelmének, Thököly Imrének a sírját, és megtekintjük a Rákóczi-szabadságharcban is fontos szerepet játszó késmárki várat, és a szepességi város látnivalóit. Csoportmunka keretében a történelem és a rajz tantárgyhoz kapcsolódóan a gyerekek rekonstrukciós rajzokat készítenek a korabeli öltözékekről és várkastélyról.
Lőcse: ez az a város, ahol egy ledér asszony szerelme vezette a szabadságharc ügyének elárulására a várvédő kapitányt, Andrássy István generálist – legalábbis az író fantáziája szerint. A 16. századi városházában, megtekintjük a szepességi múzeumot. A lőcsei fehér asszony legendájának ismertetése tanulók által, amely kapcsolódik a 7-es irodalom órán Jókai Mórról tanultakhoz.
Este egy nagyon jó hangulatú táncházban vettünk részt. Itt helyi táncokat tanultunk és a gyerekek bemutatták néptánc órán szerzett tudásukat.
4.nap
Délelőtt Rozsnyói főteret néztük meg. Rozsnyó II. Rákóczi Ferenc egyik kedvenc tartózkodási helye volt, olyannyira, hogy 1706-ban Rozsnyóról kormányozta a fennhatósága alatt lévő országrészeket. A főtér domináns nevezetessége Andrássy Franciska emlékműve. Itt is jó időnk volt így a gyerekek szabadprogram keretében ismerkedhetek a látnivalókkal.
Losoncon megnézzük a református templomot (Ybl Miklós tervezte), a Vigadót, Szilassy kastélyt. Szomorúan tapasztaltuk, hogy a kastély nagyon rossz állapotban van. Bízzunk benne, hogy mielőbb megkezdődnek a felújítások.
Hazafelé tartva megállunk Szklabonyán, Mikszáth Kálmán emlékházánál, akiről így írnak egy jellemzésben "Bármerre járt riporterként, íróként, mindenütt kísértette a Rákóczi-hagyomány". Diákjaink segítségével felidézzük az írónak azokat a jelentősebb műveit is, amelyek a szabadságharchoz kapcsolódnak. Koszorút helyezünk el a Mikszáth-szobornál.